داستانهای مذهبی

صدیق اکبر و فاروق اعظم از القاب کیست؟

ما طبق منابع خود اهل سنت ثابت می کنیم که این القاب خاص امیرمؤمنان علی علیه السلام است.

با اینحال اهل سنت اصرار دارند این القاب را به شیخین خود (ابوبکر و عمر) بدهند.!

حتى یك حدیث صحیحى كه پیامبر ـ صلى الله علیه و آله و سلّم، ابوبكر را صدیق خوانده، و یا عمر، را فاروق خوانده باشد نداریم، و آنچه آمده راجع به حضرت على علیه السلام است.

 

چنانچه طبرى مى گوید قال علی بن ابی طالب: أنا عبدالله واخو رسوله وأنا الصدّیق الأكبر. لا یقولها بعدی الا كاذب مفتر، صلیت مع رسول الله ـ صلى الله علیه و سلّم ـ قبل الناس بسبع سنین.

من بنده ی خدا و برادر رسول اویم، و من صدّیق اکبر هستم، این ادّعا را بعد من به جز دروغگو و افترا زننده نمی کند ، همانا من هفت سال قبل از مردم نماز به جای آوردم.

 

حاکم نیشابوری : المستدرک علی الصحیحین ، ج 3 ، ص 121 ، ح 4584

نسائی : السنن الکبری ، ج 5 ، ص 107 ، ح 8395

خصائص امیر المومنین (ع) ص 25 ، ح7

ابن ماجه : سنن ابن ماجه ، ج 1 ، ص 44 ، ح 120

ابن ابی شیبه : المصنّف ، ج 12 ، ص 65 ، ح 12133

ابن ابی عاصم : السنّة ، ص 584 ، ح 1324

ابونعیم : معرفة الصحابة ، ج 1 ، ص 301 )

طبری : تاریخ الامم و الملوک ، ج 2 ، ص 310

ابن اثیر : الکامل فی التاریخ ، ج 1 ، ص 484

محب الدین طبری : الریاض النضرة ، ج 3 ، ص 96 ، و 100 و 111

حمّوئی : فرائد السمطین ، ج 1 ، ص 248 ، ح 192

ابن سعد : الطبقات الکبری ، ج 2 ، ص 60 ، رقم 315

شعرانی : طبقات الشعرانی ، ج 2 ، ص 55

متّقی هندی : کنز العمال ، ج 13 ، ص 122 ، ح 36389

ابن ابی الحدید : شرح نهج البلاغه ، ج 13 ، ص 200 ، خطبه 238


ابن مردویه اصفهانی در مناقبش ؛ فخررازی ، آلوسی ، أبو حیان و جلال الدین سیوطی در تفسیرشان و نیز متقی هندی در كنز العمال ، مناوی در فیض القدیر و ... نقل كرده‌اند كه پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: الصدیقون ثلاثة: حبیب النجار مؤمن آل یاسین، وحزبیل مؤمن آل فرعون، وعلی بن أبی طالب الثالث، وهو أفضلهم.
تا اینجا فهمیدیم که صدیق اکبر از القاب کیست.

حال ببینیم فاروق اعظم لقب کیست و چه كسی آن را به عمر داده است؟ و آیا این لقب بزرگ (شکافنده حق و باطل) واقعا برای عمر است یا برای کس دیگریست و او هم مانند ابوبکر از یک نفر دیگر وام گرفته!!؟

برخی از علمای اهل سنت نظیر محمد بن سعد در الطبقات الكبری، ابن عساكر در تاریخ مدینة دمشق، ابن اثیر در اسد الغابة و محمد بن جریر طبری در تاریخش می‌نویسند: قال بن شهاب بلغنا أن أهل الكتاب كانوا أول من قال لعمر، الفاروق وكان المسلمون یأثرون ذلك من قولهم ولم یبلغنا أن رسول الله(ص) ذكر من ذلك شیئا.!!!

 یعنی ابن شهاب می گوید : این گونه به ما رسیده است كه اهل كتاب نخستین كسانی بودند كه به عمر لقب فاروق دادند و مسلمانان سخن اهل کتاب را بیان کردند و این لقب را در باره عمر استعمال كردند  و  از پیامبر اسلام هیچ مطلبی در این باره به ما نرسیده است.!!!

 

عمر بسیار كُند ذهن و دیرفهم بود، و تنها سوره بقره را طى دوازده سال تلاش فرا گرفت و به شكرانه این پیروزى، یك شتر قربانى كرد. امام ذهبى مى گوید: قال ابن عمر: تعلّم عمر البقرة فی اثنتی عشرة سنة، فلمّا تعلّمها نحر جزوراً. و همچنین درباره آیه كلالة، انرا درك نمى كرد و طبق نقل جصاص و سیوطى: كان عمر لم یفهم...

 

امام نسائى چنین روایت مى كند: كنا عند عمر فأتاه رجل، فقال: یا أمیر رُبّما نمكُثُ الشهر والشهرین ولا نجد الماء؟ فقال عمر: أمّا أنا فاذا لم أجد الماء لم أكن لأُصلی حتى أجدَ الماء...

عمر حتی در دوران خلافتش حكم تیمم را نمى دانست و اگر كسى از او مى پرسید در صورت جنابت و نبودن آب تكلیف چیست؟ در جواب مى گفت: نماز را ترك كن تا آب پیدا شود! و اگر تا دو ماه هم آب نمى یافت نماز نمى خواند.

و در همه مشکلات ، این ابوالحسن علی باب علم نبی بود که به فریادش می رسید ومشکلش را حل می کرد چنانکه خود او بیش از هفتاد بار اعتراف کرد: اگر علی نبود من هلاک می شدم.! حال خوانندگان عزیز با در نظر گرفتن احادیث ذیل خود قضاوت کنند که لقب فاروق اعظم برای کیست؟

 

احادیث رسول الله در مورد فاروق اعظم و صدیق اکبر بودن امام علی علیه السلام:

  به سند از بزرگان اهل سنت: محمد بن طلحه شافعی در مطالب السؤل، طبری در کبیر، بیهقی در سنن و ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه از ابن عباس، سلمان، ابوذر و حذیفه نقل می‏نمایند که رسول اکرم صلی ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله با دست، اشاره به علی بن ابی طالب نمود و فرمود: ان هذا اول من آمن بی و اول من یصافحنی یوم القیامة و هذا الصدیق الاکبر و هذا فاروق هذه الامة یفرق بین الحق و الباطل.

همانا علی نخستین کسی است که به من ایمان آورد و اول کسی بود که در روز قیامت با من مصافحه می کند علی، صدیق اکبر و فاروق این امّت و جداکننده حق از باطل است.

 تا اینجا طبق كتب خود اهل سنت ثابت كردیم كه صدیق اكبر و فاروق اعظم از القاب امیرالمومنین علی علیه السلام است و این ادّعا را به غیر از او جز دروغگو و افترا زننده نمی کند.

 

حال دو حدیث هم از كتب شیعیان در این مورد می آوریم:

  المراجعات می نویسد پیامبر (ص) با دست مبارک خود به حضرت علی (ع) اشاره نمودند، وفرمودند: ان هذا اول من آمن بی و اول مِن یصافحنی یوم القیامة الصدیق الاکبر و هذا فاروق هذه الامّه، یفرح بین الحق من الباطل و هذا یعسوب المؤمنین... همانا علی نخستین کسی است که به من ایمان آورد و اول کسی بود که در روز قیامت با من مصافحه می کند علی، صدیق اکبرو فاروق این امّت است جداکننده حق از باطل و پیشوای اهل ایمان است...

 

مرحوم صدوق رضوان اللّه‏ علیه در كتاب عیون اخبار الرضا از رسول خدا صلی ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله نقل می كند که خطاب به امام علی علیه السلام فرمودند: ای علی، تو حجت خدایی، تو باب خدایی، تو راه به سوی خدایی، تویی نبأ عظیم (آن خبر بزرگ)، تویی صراط مستقیم (راه راست)، تویی مَثَل اعلی (نمونه برتر). ای علی، تو امام مسلمانان و امیرمؤمنان و بهترین اوصیا و سرور صدّیقانی.

 ای علی، تویی فاروق اعظم(که میان حق و باطل به خوبی فرق می‏نهی) تویی صدّیق اکبر. ای علی، تو جانشین من بر امّتم و پرداخت کننده دَینم، و انجام دهنده وعده ‏های من هستی. ای علی، تو پس از من مظلوم واقع خواهی شد. ای علی، تو پس از من تنها می ‏مانی و همه از تو جدا می ‏شوند. ای علی، تو پس از من محجور (و محروم از حق خود) می‏مانی؛ خدای متعال و حاضران از امتم را گواه می‏گیرم که هواداران تو هواداران منند، و هواداران من هواداران خدایند و هواداران دشمنانت هواداران شیطانند.

لقب «صدیق» مخصوص امیر المؤمنین است و هر آنچه اهل سنت از زبان پیامبر اسلام در باره ابوبكر نقل كرده‌اند، ساخته و پرداخته دیگران است؛ همان طور كه لقب «فاروق» نیز از آنِ امیر المؤمنین بوده و اهل كتاب آن را به خلیفه دوم هدیه كرده‌اند.!

 

منبع:

http://efshaye.blogfa.com/post-44.aspxدرباره وبلاگ

با سلام خدمت خوانندگان محترم
در صورت تمایل جهت دریافت ایمیل مذهبی روزانه،
آدرس ایمیل خود را به آدرس زیر ارسال کنید:
hesamvahidi@gmail.com

داستانهای مذهبی این وبلاگ در شبکه های اجتماعی زیر هم ارسال می گردد:

کانال تلگرام:
https://telegram.me/dastanhayemazhabi

اینستاگرام:
http://instagram.com/dastanhaye_mazhabi

مدیر وبلاگ : ح و
موضوعات
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic