داستانهای مذهبی

انگشتر شرف الشمس

مرحوم كفعمی در كتاب مصباح كفعمی در خصوص نقش شریف شرف الشمس می نویسد: این حروف (دعای شرف الشمس) شكل اسم اعظم الهی است و درخصوص منبع می گوید در كتب شیعه دیدم كه از امیرالمؤمنین علیه السّلام نقل شده است. مرحوم شیخ بهایی نیز در كتاب «سر المستتر» با اندكی تغییر آن را آورده است. بنا به تشخیص اساتید علوم ختوم و اذكار، شرف الشمس در روز شرف شمس (كه نوزدهم فروردین ماه است) نوشته شود كه ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این ذكر می شود. این نقش را بر روی عقیق اصل می نویسند وارباب علم و فضل و ثروت همواره آنرا با خود دارند واز خود دور نمی کنند. اکثر خانواده های اصیل در شیعه این نگین را به فرزندان هدیه می کنند تا از ایمن ماندن وپیشرفت مادی ومعنویشان مطمئن باشند.

نگین شرف الشمس ضمن اینکه از عقیق اصل تهیه می شود مزیت دیگری هم دارد و آن موجب شده تا هم کمیاب و هم پرطرفدار باشد و آن طلسمی است که روایات فراوانی دال بر اسم اعظم بودن آن دارد. این نقوش فقط در نوزده فروردین ماه هر سال که به روز شرف الشمس معروف است در ساعات محدودی و با آداب مخصوص آن بر عقیق اصل حک می شود. اگر خارج از این ساعات حک شود خاصیت های لازم را نداشته و بی اثر خواهد بود. چون این نگین ها توسط اساتید انگشت شماری حک می شوند و در این ساعات منحصر بفرد تنها تعداد بسیار محدودی را می توانند تهیه نمایند کمیابی و پرطرفداری اش را موجب می شود. مشابه این نگین در بازار یافت می شود ولی در به موقع نوشته شدن آن تردید های فراوان وجود دارد و قیمت بسیار اندک آن در بازار موید اصیل نبودن آن است. شرف الشمس های تقدیمی ما توسط یکی از سادات با دقت وظرافت و با توجه به آداب و زمان حک شده است در روایات بسیار معتبر از اولیاء آن را دارای خاصیت های ذیل ذکر نموده اند وبه تجربه بر دارندگانش به اثبات رسیده است این نگین اگر بصورت انگشتری ویا گردنبند در آید و به همراه باشد تاثیر وصف ناپذیری در: گشایش امور ومشکلات، باز شدن ابواب رزق وروزی، عزت ومقام رفیع یافتن، حفاظت از شر بلایا ودشمنان، حفاظت اموال، حفاظت در مقابل بد گویان زبان بند، بخت گشای بسیار موثر، جلب محبت و احترام و مجذوب نمودن افراد.

در فضیلت انگشتر عقیق، امام رضا (ع) فرمودند: عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را برطرف می کند و در حدیث دیگری امام می فرماید هر که قرعه به انگشتر عقیق بزند بهره او تمامتر بیرون می آید امام صادق (ع) فرمودند که انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و هر که انگشتر عقیق داشته باشد امید است که عاقبتش خیر باشد.

حضرت محمد (ص) فرمودند: هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش برآورده می شود و در حدیث نبوی دیگر منقول است شخصی نزد رسول اکرم ( ص) آمد و شکایت کرد که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد حضرت فرمودند که: چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی که آن از هر بدی نگاه می دارد آدمی را.

پس هر که از شیعیان آل محمد (ص) یکی ازعقیقهای سرخ و زرد وسفید را در دست داشته باشد نبیند مگر خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی از جمیع بلاها و امان یابد از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می ترسد و حذر می نماید.

 شخصی را از برابر حضرت امام محمد باقر علیه السلام گذرانیدند تا تازیانه بسیار بر او زدند حضرت فرمودند انگشتر عقیق او کجاست اگر با او می بود تازیانه نمی خورد.

نقش شریف شرف الشمس اسم اعظم الهی است از اولیای الهی به صورت رمز درآمده است و خواندن آن برای غیر اولیا امکان پذیر نیست ولی همراه داشتن آن نقش، آثار و برکات زیادی برای دارنده آن به همراه می آورد نقش شرف الشمس بر روی نگین عقیق زرد خواصی افزون بر موارد بالا نیز برای دارنده به همراه دارد شرف الشمس را با آداب خاص و منحصر به فرد باید نوشت تا بتواند خصوصیات خود را داشته باشد نقش شرف الشمس بر روی عقیق اصل تنها در ساعاتی از روز 19 فروردین ماه هر سال نوشته می شود و آن تاریخ را روز شرف الشمس می نامند اگر در ساعت خاص غیر از ساعات مخصوص و سفارش شده نوشته شود هیچگونه کار کردی را نخواهد داشت و ارزش و اهمیت شرف الشمس به این دلیل است که تنها در سال می توان در ساعاتی خاص آن را حکاکی کرد و فقط یک روز در سال این امکان وجود دارد پس تعداد آن، محدود و کم است. به همرا داشتن شرف الشمس طبق اسناد آمده تحولات مثبت کلی بر سرنوشت انسان می گذارد این نگین با نقش والایش جلب روزی حلال را برای دارنده موجب شده و ملموس ترین خصوصیت آن افزایش رزق و روزی و ادای قرض و ترقی چشمگیر در امورات مالی و بخت گشایی و گشایش امور در هر زمینه ای و باز شدن گره از کارها و نفوذ کلام، دیگر خاصیت این نگین و نقش شریف است.

دارنده شرف الشمس از هر مکروهی نگاه داشته می شود و از شر دشمنان جن و انسان و از شر هر حسود و بخیل و وسوسه کننده ای و از هر بلایی مانند زیر آوار ماندن و غرق شدن و سوختن در آتش حفاظت می شود حفاظت از دزد نیز از جمله خاصیت های آن است تجربیات و متون قدیمی و جدید و احادیث شیعه کاملا مشهود و غیرقابل انکار می باشد به همین دلیل به دارنده خود پس از مدت بسیار اندکی اعتماد به نفس فوق العاده بالایی می بخشد نگین عقیق اصل و نقش شریف شرف الشمس زینتی است لازم و ضروری که برای هر فرد شیعه و آگاه، شایسته است آن را برای تمام عمر نزد خود نگه دارد و از خصوصیات بالای آن بهره مند گردد داشتن انگشتر عقیق از خصوصیات اصلی در شیعه است که می توانید با مراجعه به حدیث معروف امام حسن عسگری (ع) در ابتدای دعای زیارت اربعین در کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان نوشته علامه مجلسی مشاهده و مطالعه نمایید.

منبع:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=377961

 درباره وبلاگ

با سلام خدمت خوانندگان محترم
در صورت تمایل جهت دریافت ایمیل مذهبی روزانه،
آدرس ایمیل خود را به آدرس زیر ارسال کنید:
hesamvahidi@gmail.com

داستانهای مذهبی این وبلاگ در شبکه های اجتماعی زیر هم ارسال می گردد:

کانال تلگرام:
https://telegram.me/dastanhayemazhabi

اینستاگرام:
http://instagram.com/dastanhaye_mazhabi

مدیر وبلاگ : ح و
موضوعات
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات